Forbes – Teljes Interjú – TechTeamer
A „SZERINTEM” egy drága szó.
Mi kell ahhoz hogy 28 évesen, műszaki végzettség nélkül, a világ legnagyobb cégeinek fejlessz a világ legnagyobb városaiban? Az hogy ezt megelőzően minden elképzelhető hibát elkövess egy cég építésében, és rádöbbenj hogy a lehetőség végig ott volt az orrod elött, csak az egódtól nem láttad azt – állítja Bodnár Zsigmond a TechTeamer alapítója.
Évekkel ezelőtt még én is úgy gondoltam hogy csak kitalálom az ötletet és a többi magától jön. Pár hónapos san franciscoi próbálkozás után rádöbbentem hogy nem folyton magamat kellene hallgatnom, hanem a potenciális ügyfelek valós problémáira kellene megoldást hoznom. Senkit nem érdekelt az amivel foglalkozom, ellenben mindenki fejlesztő csapatokat keresett így megalapítottam cégemet, mely egy innovatív módszertan alapján kezdett működni.
Mára már több tucat csapatot, projekt menedzsert és CTO-t dedikál,a StartUpokhoz és a legnagyobb cégekhez. Jelen van San Francsicóban, Los Angelesben, Budapesten és idén összel nyitja következő irodáját New Yorkban.
Ez utóbbiban üzlettársa Hild Imre is segítségére van, aki az utóbbi évekeben a hazai startup ökoszisztéma egyik legmeghatározóbb alakja, és aki nem mellesleg 5 évet töltött a pénzügyi világ epicentrumában, a Wall Streeten.
„Zsigmond azon vállalkozók egyike aki hamar megértette hogy a feltételezésből csak légvárat lehet építeni, biztos alapokat nem. Megtanult kérdezni, piacokat felmérni és ami ennél is fontosabb megtanulta meghallgatni az ügyfeleit.”
A meglévő hagyományos szoftverfejlesztési modellel ellentétben, a TechTeamer az ügyfél és a fejlesztők igényeire fókuszál tehát nem kívánja monopolizálni a köztük történő kommunikációt.
„Egy cég a mai digitális vilgában csak saját fejlesztői csapattal maradhat fenn hosszútávon. A modellünkben az ügyfelet már az első pillanattól bevonjuk a csapata kiválasztásába, azért hogy később teljesen a sajátjaként kezelhesse őket. Saját hazai és külföldi irodát biztosítunk nekik, és ami több mint szokatlan hogy a projekt végén át is vehetik a csapatukat saját cégükbe.
Ez az amiért a legjobb fejlesztők is megmozdulnak. A gyakran emlegetett fejlesztőhiány nem egy valós probléma csak a legtöbb cég nem képes a megfelelő kihívással, környezettel, eszközökkel motiválni a saját fejlesztőit.
Ha jó a projekt és képesek vagyunk munkatársainknak egy jövőképet biztosítani, akkor a fejlesztők többsége bármikor hajlandó váltani, ezzel biztosítva a lehető legjobb szolgáltatást ügyfeleink részére.
PlayBoy – Teljes Interjú – iTeach.world
Bodnár Zsigmond
Még csak 27 éves, de már tapasztalt start-uppernek számít. Bodnár Zsigmond lefejlesztette az oktatás eBay-ét, ahol a diákok és tanárok egy virtuális térben találhatnak egymásra.
Honnan jött az iTeach ötlete?
Én egy tipikus start-up sztori vagyok. Tehetős családból származom, ezért is állandóan bizniszelni akartam, cégeket alapítgattam, majd 2012-ben felhívott egy barátom, hogy van egy cég, amit el kéne adni a Szilícium-völgyben. Felmondtam egy itthoni – egészen jó kis – állást és kimentünk három hónapra Amerikába. Akkor még azt se tudtuk, hol fogunk lakni, de azt tudtuk, hogy San Franciscóban akarunk dolgozni. Közben randizgattam egy lánnyal, Sásdi Viviennel, aki előtte volt a Playboy címlapján. Sikerült úgy kevernem a kártyákat, hogy kijöjjön hozzánk Amerikába és ott beiratkozott egy nyelviskolába. Amíg ő tanult, mi egy crowdsourcing platformon dolgoznunk.
Hogy nézett ki ott egy napotok?
Amikor kimentünk, rögtön jött az első pofon: kiderült, hogy még nincs kész a termék, elkezdtük azt fejleszteni, esténként meet-upokra mentünk, hogy legyen minél több ismerősünk, reggel pedig feldolgoztuk az előző este kontaktjait. Ott már rájöttek arra, hogy nem a pénz a legfontosabb, hanem a kapcsolatok.
Hogyan került képbe az oktatás?
Egyik nap, amikor Vivire vártam a nyelviskolában, az előtérben telefonált egy férfi és a kezembe nyom egy könyvet. Majd egy újságot start-upokról. Utána a laptopját. Életemben nem láttam a fickót. Kiderült, hogy Jean-Pierre Guittardnak hívják és ő a nyelviskola tulajdonosa, akivel ott helyben jóba is lettem. Három hónap után aztán akkorát buktunk, amekkorát kell: senki nem fektetett belénk, a pénzünk elfogyott, haza is jöttünk. Egy hónappal később viszont meglátogatott minket Jean-Pierre és neki volt egy start-up ötlete. Azt javasoltam neki, hogy ne szervezze ki a tevékenységet, hanem inkább felveszem itt a fejlesztőket és legyen egy saját csapata. Egy ilyen technológiát ugyanis mindig fejleszteni kell, a befektetők pedig csapatba fektetnek be, nem termékbe.
Mi volt az ötlet?
Mega English néven kezdtük és egy olyan terméket szerettünk volna fejleszteni, ami a nyelvtanulást fejleszti. Lényegében letöltesz egy böngészőkiegészítőt és utána ha bármilyen angol szót olvasol a neten és rákattintasz, akkor lefordítja azt. Ezeket a szavakat pedig elmentjük egy személyes szótárba. Jelenleg angolból fordítunk 32 különböző nyelvre.
Hogyan lett ebből az iTeach?
Közben beiratkoztam a Stanford Egyetemre, ahol megtanultam, hogyan kell felépíteni egy start-upot. Ezt követően megkerestem a nagyobb magyar egyetemeket, hogy kezdjék el használni a rendszeremet, majd ezen felbuzdulva készítettünk egy tanári programot is, amin keresztül idegen nyelvű szövegeket tudtak kiadni házi feladatnak. Mindent megpróbáltunk, mégis azt éreztük, hogy nem megy. Tavaly májusban aztán leültettem 110 tanárt egyesével, bemutattam nekik a rendszert és kikértem a véleményüket, mi kell még szerintük ahhoz, hogy többen használják. Akkor merült fel az a kérdés, hogy lehet-e ezzel élőben is tanítani? Ekkor jöttünk rá, hogy nincs még a piacon virtuális osztályterem, ahol minden olyan eszköz elérhető a tanárnak, ami a hagyományosban. Most már egy kattintással elindíthatod a virtuális osztálytermedet, ahol mindenki lát mindenkit, szöveges chat van, meg tudsz osztani dokumentumokat, videókat, hamarosan pedig visszanézhetőek is lesznek ezek az órák.
Most már boros kurzustól az arctornáig mindenfélét lehet tanulni az iTeach-en. Hogyan szakadtatok ki a nyelvtanári körből?
Éppen egy nagyvállalat biztonsági főnökének prezentáltam éppen a rendszert, aki azt mondta, hogy ez zseniális, de miért csak nyelvoktatásra használjátok? Ott esett a fejemre az alma, hogy hát hiszen ezt mindenféle oktatásra lehet használni! Itt lett iteach.world a cég neve. A tanár keresés is sikersztori: egy 30 ezer forintos Facebook hirdetésre 400 tanár jelentkezett. Nemrég csináltunk egy próbát egy nyelviskolában azok körében, akik kiléptek a fizikai óráról: az iTeach segítségével 185 százalékos forgalomnövekedést értünk el az első hónapban.